NUUTSTE BYDRAES

Gedagtes vir elke dag

Of lees almal by Gedagtes vir elke dag

Dit is weer naby Moedersdag. Dan moet ons moeders maar onthou: die beste wat jy vir jou kinders kan gee, is jou deernis, jou teenwoordigheid, jou liefde en vergifnis – kortom, jouself. En aan ons kinders: dít is al wat 'n moeder terugvra!

BYBEL EN VOLKSTRYD (7)

Ds C R Kotze

Lees reeks by Die Bybel en ons volkstryd

DIE VOLKSMURE ...

... APARTE NASIES

Jes. 60:18—“Maar jy sal jou mure Heil noem.”

GOD het die volk van Israel gemaak. Met sy afsonderlike taal, geskiedenis, godsdiens, sedes en gewoontes was daar as ’t ware 'n muur rondom die volk wat hom onderskei het van ander nasies. Deur die na-apery, ontaarding en verbastering met ander nasies is die verskil tussen Israel en die ander volke al meer verbleek en so is die kultuurmure rondom die volk afgebreek. Nou verkondig die profeet van God, Gods toorn en Gods oordele ! Daar kom oorlog, neerlaag en ballingskap. Dan sal die volk duur lesse leer, dan sal die na-apery en ontaarding end kry. Dan sal hulle leer om al wat vir hul eie volk heilig moet wees, te waardeer, dan sal hulle die mure heil noem.

So wil ek vandag tot u spreek oor die volksmure en wys eers daarop dat God wil aparte nasies op aarde hê. Reeds in Gen. 11 lees ons dat die mensheid na die sondvloed ’n toring van Babel bou om een volk met een taal te bly. Daarom kom die Here met spraakverwarring hulle uitmekaar drywe, omdat God verskillende volke met verskillende tale wil hê.

 

Ons lees in Deut. 32:8 dat die Allerhoogste die mensekinders van mekaar geskei het, die grense van die volke vasgestel het en aan die nasies ’n erfdeel gegee het.

In Joh. 17 bid die Heiland op weg na Getsémané dat hulle almal een moet wees, maar hierdie gebed verander Gods Raad nog nie. Eenheid is nog nie eenvormigheid nie. Dieselfde Christus wat so bid om eenheid, stuur vyftig dae later die Heilige Gees wat op Pinksterdag die groot werke van God verkondig, en vir elkeen in sy eie taal. Driemaal lees ons dit in een hoofstuk, vir elkeen in sy eie taal. Die boodskap kom op Pinksterdag tot elke volk in sy eie taal.

So verkondig Babelse toring, Deuteronomium en Pinkster aan ons : God wil aparte nasies, tale en geskiedenisse he. God maak n muur om die volk.

Die Psalms en die Profete spreek oral van die volksmure wat gebreek is en die manne wat in die bresse moet staan. Wat is die muur ? Hoe lyk die muur ?

Ons het in die eerste plek ’n taal wat nie soos die ander volke s’n is nie en dit skep ’n muur tussen ons en ander volke. Ons het ook 'n geskiedenis wat byvoorbeeld die Engelse nie van hou nie. En hulle het ’n geskiedenis wat ons nie van hou nie. Hulle hou b.v. nie van ons Retief, Cilliers, Kruger, Steyn, De Wet, ens. nie en ons hou nie van hul Nelson, Roberts, Kitchener nie. Kitchener is verantwoordelik vir die dood van 26,000 vroue en kinders by ons gedurende die Tweede Vryheidsoorlog.

Dis waar van al die nasies. Die Duitsers en Franse kan nie so gelukkig met mekaar gesels oor al die dele van die geskiedenis nie. Dis waar van Hollanders en Engelse, van Grieke en Turke. Dis waar van al die nasies. Elke nasie het sy eie geskiedenis wat hy nie met ander so gelukkig kan bespreek nie.

So is dit ook met ons godsdiens. Dis net die Afrikanerdom wat ook in sy kerklike lewe wit en bruin en swart apart hou. Dit is ook al weer !n muur om ons volk. Ons het ook in ons kerk geen beelde of prente nie. Ons het geen nasionale volkslied of vlae in ons kerk nie. So is dit dus ook in ons godsdiens anders as by die ander kerke.

Ons taal het deur Gods hand op Suid-Afrikaanse bodem ontstaan ! Ons geskiedenis is in die 300 jaar deur Gods hand so gestuur. Ons godsdiens het die Here so uit die worstelinge van die Boerenasie laat groei. So het die Boerevolk sy eie taal, geskiedenis, godsdiens, sedes en gewoontes. Dis volksmure wat deur Gods hand so gebou is.

God bou nie alleen die volk nie, maar Hy besluit watter persoon aan watter volk sal behoort. God skep elke siel apart en Hy bepaal of die siel 'n man of 'n vrou sal wees, ’n Afrikaner, Fransman of Duitser. God kies my ouers, my taal, my geskiedenis, my godsdiens, my volk.

Die Vyfde Gebod

En hy gee aan elkeen die vyfde gebod. Sommige meen die vyfde gebod sê : As jy ’n soet kindjie is, sal jy oud word. Dit is glad nie die betekenis van hierdie gebod nie. Daar by Sinai is geen kinderdiens gehou nie. God het daar die Tien Gebooie gerig tot een persoon en hom as jy aangespreek. Daar staan die familiegroep elkeen apart voor Sinai en God rig hom tot die huisvader van elkeen.

Daardie man se vader was maar ’n ou steenmaker in Egipte. Waarskynlik is hul vaders en moeders reeds dood. Maar dit maak nie saak nie. Die vader en moeder het ’n taal, ’n geskiedenis, ’n godsdiens wat die ander volke nie het nie en God sê : Eer jy en jou kinders jou vader en moeder se taal, geskiedenis, godsdiens, sedes en gewoontes, dan sal julle as nasie nooit uitgeroei word nie. Die vyfde gebod is nasionaal. Die gebod wil die volksmure sterk maak. Elke nasie het 'n vyfde gebod wat vir hom sê: God wil aparte nasies hê en elke individu moet binne die mure van sy volk nasionaal wees.

Doringdraad

Die boer op die plaas word deur die doringdraad in staat gestel om ongestoord, ongehinderd sy planne te beraam, sy ideale te koester en sy hele plaas na eie goeddunke te bewerk. Hy noem die doringdrade heil. So maak God elke volk apart en gee vir elke volk sy erfdeel, sy eie land. En God spreek sy oordele uit oor die nasie wat ’n ander nasie se grondgebied neem, soos die Bybel dit uitdruk: Die nasie wat die landpale verset.

Dit gebeur dikwels dat so ’n muur om ’n volk verbreek word. Sommige Afrikaners laat hul eie taal los, laat hul eie kerk los, hulle wil nie weet van ’n eie geskiedenis nie. Jy mag nie met hulle praat oor Retief, Cilliers, Kruger of Steyn nie. Hulle wil niks hoor van die 26,000 vroue en kinders wat in die Engelse konsentrasiekampe tydens die Tweede Vryheidsoorlog gesterf het nie. God het vir hulle hul volk gekies, maar hulle kom in opstand teen God.

En wat is hulle nou ? Hulle is niks ! Hulle het hul volk verraai, hul ouers verraai, hulle verraai God wat met hul geboorte hul ouers gekies het, en van hulle Afrikaners gemaak het. Nou wil hulle by ander gunste kry, by vreemdes in die tel wees, en tog by ons ook nog gerespekteer word. Hulle klim heen en weer oor die muur.

Empire-mense

En wat van die na-apers, die moderne Babeltoring-bouers ? In Jer. 2 :18 vra die Here : Wat maak julle tog op die weg van Assur om die waters van die Eufraat te drink? Wat maak julle op die weg van Egipte om die waters van die Nyl te drink? Daar vind ons reeds ook die aparte partye—die een groep soek hulp by Assur, die ander by Egipte. Of hul aap vreemde regeringstelsels na.

Ander aap Parys en Hollywood se sedes en gewoontes na, en verbreek die Afrikaner se sedes en gewoontes wat God vir hom geskep het.

Hulle wil op elke gebied die mure verbreek. Die taal verag, die geskiedenis misken, die kleurlyne wegneem. Waar God twee volke maak, wil hulle een skep. Hulle is die Empire- mense, die Babeltoring-bouers wat alle nasies tot een wil maak ; onder die Empire almal gelyk en een, blank en swart, geel en bruin almal een.

Hulle verwek die toorn van God want Hy sê in Eseg. 22:30 en 31 dat, omdat daar niemand was wat die skeur in die muur kan toemessel nie, sal ek my toorn oor hulle uitgiet.

God sê in Eseg. 22:30 : Ek het ’n man gesoek wat die muur kan bou en voor my aangesig in die bres (skeur) kan staan vir die land, sodat ek dit nie verwoes nie.

God het die muur gemaak en God wil dat die muur heel gemaak word! Hier is ons roeping ! Wat moet ons maak met die muurplattrappers, die muurbrekers? Hulle moet nou kies, hulle moet nou eenkant toe staan. Ook die wat die gemengde huwelik voorstaan, moet nou kies of hulle blank of gekleurd wil wees ; en die wat Engels wil wees, moet een­kant toe staan en die Afrikaners moet binne die muur bly.

Dieselfde regte

In die sinagoge is almal net Jode, daar is die volksmure rondom hulle. Daar in die Engelse kerk preek die Engelse predikant net vir die Engelse. Ons het geen beswaar nie, maar ons eis dieselfde regte vir onsself. Ons wil as Afrikaner preek vir die Afrikaner (sonder dat ons uitgeskel word as rassehaters hieroor). As die Engelse predikant bid vir oorwinning van sy volk in die oorlog, dan wil ons Afrikaners in ons eie kerk en met ons eie predikant ook die reg hê om vir ’n oorwinning van ons volk in die stryd te bid.

Ons wil ons eie kerk hê, eie taal, eie skole. Ons word as volk deur God geskep, beskerm en bestendig.

Driehonderd jaar bly ons tussen swartes, en ons bly wit. Dit is enig onder die nasies van die wêreld!

Driehonderd jaar bly ons tussen die swart heidendom, en ons bly nog christelik. Dis nog 'n wonder uit Gods hand !

Vir eenhonderd-en-veertig jaar staan ons onder die Empire, en nog het 80 persent van ons nog dieselfde vryheidsdrang wat Van Riebeeck en die Hugenote gehad het.

Soos God ons gemaak het, so het Hy ons laat groei en van krag tot krag laat toeneem.

Opsoek na inligting?

 • BYBEL 1933/53-druk nou gratis

  Gelofteland is dankbaar om aan al ons lesers die 1933/53-uitgawe van die Bybel gratis te voorsien. Al wat u hoef te doen is om 'n e-pos na

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  te stuur met die versoek om die Bybel te ontvang, en ons sal dit aan u stuur.

   

  _____________________

   

   Laserskywe in stelle van 10 te koop

  VRYHEIDSBEDIENING

  Ds. Andre van den Berg werk sedert November 1990 weekliks met volksgenote in die gevangenis in Pretoria-Sentraal. Hy bied ʼn reeks laserskywe teen R200 (posgeld uitgesluit) per stel van 10 aan. Die opbrengs van hierdie verkope gaan vir Gevangenisbediening.

  Dit handel oor aktuele onderwerpe soos:

  1. Die lewe hiernamaals.
  2. Word verantwoordelik oud.
  3. Die pad na die ewigheid.
  4. Bied beproewing die hoof.
  5. Raad vir tieners.
  6. Gelowige kinderopvoeding.
  7. Oorwin depressie.
  8. Kikker jou huwelik op .
  9. Alle mense is nie gelyk nie.
  10. Homoseksualisme - ʼn gruwel vir God.

  Bestel by:

  E-pos: Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  Sel: 074 967 5187

  Bankbesonderhede:

  ABSA

  VRYHEIDSBEDIENING

  9062088855

  _______________

   

  Skryf in vir die gratis e-blad OORSIG EN REPLIEK

  'n Blad wat dmv verduidelikende agtergrond by die kern van ons volk se
  stryd uitkom.

  Kontak die redakteur by

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  Lees ons gereelde uittreksels daaruit hier op Gelofteland by OORSIG EN REPLIEK

  __________
   
  DIE HISTORIESE KOMPAS
  _________ 
   
  BOEKRESENSIE:

  Die Legkaart van ons Lewe – ‘n Boodskap van Hoop

  Lees meer oor dié getuienis by:

  DIE LEGKAART VAN ONS LEWE

  __________

  BOEKRESENSIE:

  DIE VOLMAAKTE REPUBLIEK – Christen-Teokratiese Separatisme

  Suid-Afrika verkeer tans in 'n kommerwekkende toestand omdat mense se kennis oor die Bybel en die Staat so verwater het dat land en volk as gevolg hiervan ten gronde gaan.

  Hierdie boek uit die pen van ds AE van den Berg, het in gedrukte vorm verskyn.  Dit bring helder perspektief oor rasseverskille en natuurlike skeiding wat sal lei tot die herstel van Suid-Afrika. Die land het 'n dringende behoefte wat landsburgers van geestelike denke sal laat verander en van onregte en gewaande vryheid sal bevry.

  Sinvolle besluite in die lig van God se Woord, en onophoudelik gebed dat bevryding spoedig verwesenlik word, is noodsaaklik. Politiek is erns en harde werk wat wet en orde handhaaf en durf nie in eerlose hande gelaat te word nie. God is 'n God van orde, en mense word aangemoedig om die koninkryk van God eerste te stel.

  U kan hierdie boek bestel by ds A E van den Berg

  Tel: 074 967 5187  of by

  vryheidsbediening

  @gmail.com

  Prys: R50-00

   
 •                                                                        ______________

   

  BOEKE TE KOOP

  ‘n Nuwe Trek: Terug na u God

  Die Oerteks van die lotsbepalende 1838-Gelofte

  J L du Toit & dr L du Toit

  'n Bundel oor die bronne vir die 1838-Gelofte is nou ook by Exclusive Books in Suid-Afrika beskikbaar: 

  Alhoewel die nuutste prys op Exclusive Books se netwerf tans R191 per boek is kan u dit vir so min as R60 per boek direk by Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.. bestel.

  Lees meer by: 'N NUWE TREK: TERUG NA GOD

  _______________

  ONDERSTEUN U VOLKSGENOTE IN DIE GEVANGENIS

  Wil u meer oor aktuele onderwerpe lees of vir iemand 'n besondere geskenk gee? Goeie voornemens;  Dink reg, leef reg; Moenie bekommer nie; Leuens; Woestyngedagtes, en Niks ontbreek nie, is van die aktuele onderwerpe wat in twee besondere preekbundels behandel word. Vir slegs R60 elk of R100 vir beide kan u 'n waardevolle bydrae maak vir u volksgenote in die gevangenis. Ondersteun hulle asseblief en bestel nou hierdie preekbundels by ds Andrè van den Berg by

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

                                                                         ________________

   

  GOD PRAAT MET DIE BOEREVOLK – DEEL 2

  Hierdie bundel, net soos deel I, is saamgestel uit twintig van die beste boodskappe wat sterk op ons volkslewe gerig is. Die inhoud bestaan uit aktuele onderwerpe wat die daaglikse lewe van elke Christen raak. Die koste beloop slegs R60 (posgeld uitgesluit) en is 'n uitstekende geskenk vir die regte persoon. Die inkomste gaan in geheel aan gevangenisdiens vir ons volksgenote.
  Plaas u bestelling per e-pos by ds Andrè van den Berg by

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

  of skakel hom by 074 967 5187

  ________________

  Bestel 'n uitstekende digbundel deur BOERIUS
  Volledige besonderhede hier:

  Gietoffers van my Siel


  _________________

  Hierdie e-posadres word van Spambotte beskerm. Jy moet JavaScript ontsper om dit te lees.

   
 •  

  DIE CHARISMATIESE GEVAAR
  Mense word so maklik deur dwaalleringe mislei. In hierdie boek word talle kwelvrae beantwoord.

VERGADERING-

PROSEDURES

(GRATIS)

Daar is min mense wat nog die waarde van 'n ordelike byeenkoms bedink en kan uitvoer. Sonder hierdie kennis en orde en gedissiplineerde toepassing daarvan sal 'n byeenkoms in wanorde verval en die doel van die vergadering nie bereik word nie. Die boekie kom handig te pas in alle omstandighede waar 'n vergadering van persone plaasvind, ongeag die sakelys of doel van die byeenkoms.

Klik hier om die boekie wat u op hoogte kan bring van korrekte vergaderingprosedures, gratis af te laai. Indien u van Windows 10 gebruik maak sal die inhoud outomaties onder die lêer "Downloads" geberg word en kan dit daar gehaal en gebêre word waar ookal dit maklik gevind kan word.

 

GRATIS E-BOEKE EN VERSBUNDELS OM AF TE LAAI:

 

As God volke aan hul eie lot oorlaat

Die waarheid oor ons volk en die Nuwe SA

Volksverraad geskryf deur adv. P.J. Pretorius

'n Oorblyfsel... deur genade alleen

Christen-Teokratiese Separatisme

Verse van Verset

Vreedsame Naasbestaan = Afsonderlike Ontwikkeling

No Ships in the Harbour

Ons heilsverhaal in die Ou Testament

Daniel

Evolusie - kan ek dit glo?

Petrus, die rots

Romeo en Juliet

Ester

Apokriewe - By modderpoele of suiwer fonteine?

Midsomernagdroom - Shakespeare in Afrikaans

Die Openbaring van Henog

Die Derde Tempel

Macbeth - Shakespeare in Afrikaans

Met ryperd en mauser

Goue strate het nie stof nie

Derdepoort

Die Laaste Pous

Josef

Rut

Drie Eeue van Onreg

Ons Geskiedenis

Engelse skandvlekke

Voortrekker-Pioniers in Oos-Transvaal

_______________

 

 

1919: VRYHEIDSDEPUTASIE KEER TERUG

1800: GRAAFF- REINETSE REBELLE GEVONNIS

1917: OOM JAPIE HELPMEKAAR

SKERP SLAGSPREUKE

(Lees die reeks by SKERP SLAGSPREUKE)

                                                                         __________________

 

AFRIKAANSE IDIOME EN GESEGDES

(Lees by AFRIKAANSE IDIOME EN GESEGDES - die hele reeks

                                                                         __________________                                                                  

In die sweet van sy aanskyn eet die Adamskind sy brood; in die sweet van 'n ander se aanskyn sy pastei.

Leer jou ambag so goed dat jy jou altyd kan verhuur aan 'n baas wat daar minder kennis van het as jy. Dan sal jy sy baas wees.

'n Presiese baas hou nie nalatige knegte lank nie. Dié wat hy nie wegja nie loop weg.

Maak in die somer hout bymekaar en sit in die winter by die vuur.

Besoekers aanlyn

Ons het 1461 gaste aanlyn